Blog Mania

Parfümlerdeki EDP, EDT, EDC yazıları nedir?

Lancome La Vie Est Belle

Eau De Parfume (EDP), yoğunluk olarak en fazla koku veren parfümlerdir. Esans oranları, % 10 ile % 20 arasındadır. Kalıcı ve ağır kokulu parfümler genel olarak bu grup içerisindedir. Yaz aylarında çok fazla tercih edilmeseler de kış aylarında vazgeçilmez parfüm grubudur.

Eau De Toilette (EDT), yoğunluk oranı orta derecededir. Esans oranı % 4 ile % 2 arasındadır. Günlük kullanım için ideal tercihler bu parfüm grubu içerisindedir. 4 mevsim kullanılabilir. En çok tüketilen parfümler EDT parfümlerden oluşmaktadır.

Eau De Cologne (EDC), yoğunluk oranı en az parfümlerdir. Esans oranı % 2 ile % 4 arasında değişmektedir. Kokuya hassasiyeti olan kişiler genelde hafif oldukları için bu grubu tercih etmektedir. Çok fazla markada EDC grubunda parfüm üretmemektedir. Çok az çeşidi olduğundan en az tüketilen parfüm grubudur. Kalıcılığı kısadır.

Ayrıca parfümler EDP EDT EDC olarak üçe ayrılsada Saf parfüm de bulunmaktadır. Bunların esans oranı çok fazladır. Genellikle özel üretimlerdir. Esans oranı E ve P ye kadar çıkmaktadır.